دستگاه اکسترودر

اکسترودر ماشینی است که به آمیزه لاستیکی و پلاستیکی تجزیه شده نیرو واردساخته تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب با اهداف تولیدی متفاوت عبور نموده و محصولی نواری شکل با سطح مقطع خاص تولید نماید. ماشین های اکسترودر با کاربردهای متنوع بطور گسترده در صنعت لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار میگیرند. و معمولاً تشکیل شده از موتور محرک ، گیربکس ، سیلندر
اکسترودرهای متداول موجود به صورت کلی به دو دسته‌ی تک ماردونه و دو ماردونه تقسیم بندی می‌شوند. البته می‌توان آن‌ها را در یک بسته بندی دیگر از نظر دمای تغذیه (ماده اولیه) تفکیک کرد که در ادامه به توضیحات آن خواهیم پرداخت.
 
 
1- اکسترودر تک ماردون
یکی از متداول‌ترین روش‌های شکل دهی پلاستیک‌ها، اکستروژن است که از یک ماردون تشکیل شده است. مدل تک ماردونه یکی از انواع اکسترودر  است که قادر به انجام فرایند اکستروژن مواد، بدون تلورانس می‌باشد به طوری که همزمان قادر است مصرف مواد و انرژی را بهینه کند. از دیگر ویژگی های این دستگاه طول عمر طولانی، ظرفیت تولید بالا و کیفیت مطلوب محصولات را می‌توان نام برد.اجزاء کلیدی اکسترودر تک ماردونه در شکل زیر نشان داده شده است. این دستگاه ۵ قسمت اصلی دارد:
  1. سیستم محرک
  2. سیستم خوراک
  3. سیلندر (ماردون ، پوسته و سیستم‌های گرم کننده)
  4. مجموعه قالب و هد (کلگی)
  5. سیستم کنترل
 
2- اکسترودر دو ماردون
در اکسترودر دو ماردون جهت چرخش یکسان، مواد از یک ماردون به دیگری منتقل می‌شوند. به عبارتی، این دستگاه مواد گرانولی را با نیروی حرکتی و حرارتی به داخل هدایت می‌کند تا در زمان خروج محصول به صورت خمیری یا نواری شکل و با فشار از انتهای دستگاه آید.
 
 
 
این مجموعه مفتخر است با سابقه بیش از 20ساله تجربیات مهمی را در این زمینه به دست آورده و در اکسترودهای اورهال شده اصلاحات برقی زیادی را لحاظ می کند که نتایج آن به کاربری آسان دستگاه برای اپراتور می انجامد برخی از این قابلیت ها و اصلاحات عبارتند از :
نمایش وضعیت تمامی المان ها (موتور ، المنت ، فن …)
نمایش و کنترل دما با دقت بسیار بالا
هشدار افزایش یا کاهش دما نسبت به دمای تنظیمی
هشدار قطعی ترموکوپل و هشدار ردشدن از دمای مینیمم و ماکزیمم
نمایش و کنترل فشار وارده به ماردون داخل سیلندرایجاد پروفایل در صفحه نمایش دستگاه جهت محصولات متفاوت
هشدار تمامی خطاهای پیش آمده در دستگاه اعم از اضافه بار موتورها و دماها با لحاظ کردن زمان و تاریخ ایجاد و رفع خطا
نمایش میزان تولید
 
 
در ذیل تصاویر برخی از پروژه های اکسترودر مجموعه کاسپین تجهیز را ملاحظه میفرمایید.