اتوماسیون صنعتی

شاید این روزها به این فکر کنید که چرا کسب و کارهایی که راه اندازی می­شوند، در مدت زمان بسیار کوتاهی یا بعد از چند سال جمع می­شوند؟ چرا عمر مشاغل، مخصوصا در ایران بسیار کوتاه است؟ چرا هزینه ها بالا است؟
رقابت های شدید در صنعت، نیازمند محصولاتی با کیفیت بالا و سازگار با قیمت های رقابتی است. یکی از اقدامات قابل توجه و تأثیرگذار برای دستیابی به راه حل های چالش فوق، اتوماسیون صنعتی است. اتوماسیون صنعتی با اتخاذ تکنولوژی ها و خدمات جدید، کیفیت محصول و میزان تولیدات را افزایش می دهد.

اتوماسیون چیست؟
اتوماسیون یک گام فراتر از مکانیزاسیون است که از مکانیزم ماشین آلات خاصی برای انجام فرایندها به اپراتورهای انسانی کمک می کند. مکانیزاسیون، عملیاتی دستی با استفاده از ماشین آلات مجهز به نیرو است که به تصمیم گیری انسان بستگی دارد.
از طرف دیگر، اتوماسیون با استفاده از دستورات منطقی برنامه نویسی و ماشین های قدرتمند، جایگزین مشارکت­های دستی انسانی می شود. اتوماسیون صنعتی را می توان به کار گیری مجموعه ای از تکنولوژی­ها، دستگاه های خودکار و فرآیندهای صنعتی بدون دخالت انسان برای دستیابی به عملکردی بهتر، تعریف نمود.
دستگاه های اتوماسیون معمولا شامل plc ها    (Programmable logic controllers)، رایانه­ های شخصی، PAC ها (programmable automation controllers) و غیره هستند.

چرا عمر مشاغل کم شده است؟
یکی از بزرگترین و مهمترین دلایلی که مشاغل، عمر بسیار کوتاهی دارند و بعد از چند سال از کار می ایستند، این است که سیستمشان به جای این که سیستم محور و ماشین محور باشد، فرد محور و پرسنل محور است و همچنین خط تولیدها به طور دستی کنترل می­شوند.
در این صورت اگر متخصص یک بخش از سیستم جدا شود، سیستم با مشکلات فراوانی مواجه می­شود زیرا کل سیستم متکی بر کارگر، کارمند و متخصص آن قسمت است، بنابراین با جدا شدن یک پرسنل زبده، سیستم، زمین خورده و کل کسب و کار از کار می ایستد.
همچنین به علت دستی بودن و اتوماتیک نبودن سیستم، هزینه ها بسیار بالا می­روند، چراکه برای مثال اگر بخواهیم محصولی را تولید کنیم، بسیار زمان بر و هزینه بر است، زیرا اپراتورهای کارخانه ها مجبورند از نظر فیزیکی مقادیر عملکرد و کیفیت خروجی ها را کنترل کنند تا بهترین تنظیمات را برای استفاده از تجهیزات ایجاد کنند، که این عملکرد نیز به طور کلی منجر به عدم کارایی و ایمنی می شود.
اما اگر فرایندها به طور اتوماتیک و توسط ماشین آلات انجام شوند، سرعت و حجم تولیدات بالارفته و از همه مهمتر هزینه ها کاهش می یابد. با پیشرفت تکنولوژی، مشاغل با استفاده از اتوماسیون، از مونتاژ خط تولید گرفته تا صنایع خدماتی، قادرند فرایندها را راحت تر و قدرتمندتر انجام دهند. اتوماسیون صنعتی، فرایندهای تولید را سریعتر، ایمن تر، کارآمدتر، انعطاف پذیر، قابل اعتمادتر، پایدارتر و مقرون به صرفه تر می نماید.
پس، تنها راه ایجاد عمر بالا برای اکثر مشاغل و کسب و کارها، استفاده از اتوماسیون صنعتی است. فرایندهای اتوماسیون صنعتی از سیستم های کنترل مانند کامپیوترها و روبات ها برای نظارت و مدیریت فرایندها و ماشین آلات استفاده می کنند. اتوماسیون صنعتی مزایای بهبود بهره وری و کیفیت را در عین کاهش خطاها، افزایش ایمنی و انعطاف پذیری در فرآیندها فراهم می کند.
مزایای اصلی اتوماسیون صنعتی:

افزایش بهره وری

کیفیت بهتر

دقت بالاتر

افزایش حجم تولیدات

ایمنی بالاتر

قابلیت اطمینان بالاتر

تولید اطلاعات دقیق تر

ثبات بالاتر

سرعت بالاتر

بهبود شرایط کاری

کاهش خستگی

کاهش هزینه